Ljekovita svojstva kadulje i njezinog macerata

Kadulja se ubraja među najljekovitije biljke našeg planeta. Njezino latinsko  ime – Salvia officinalis – potječe od riječi salvare što znači spasiti ili liječiti.

U grobnicama faraona ova biljka je bila glavni sastojak smjese za balzamiranje. Grčki liječnik Dioskorid koristio ju je za liječenje mnogih bolesti poput krvarenja, groznice, mokraćnih kamenaca i neredovitih menstruacija.

U vremena Karla Velikog kadulju su sadili u svakom vrtu i smatrali najljekovitijom biljkom. Koristili su ju za liječenje skoro svake bolesti pa je zbog toga dobila status svete biljke.

Ljekovito djelovanje kadulje

Kadulja je svakako jedna od biljaka koju bi svi trebali imati u kućnoj apoteci. Ona ima antibakterijsko i antigljivično djelovanje. Smiruje, osvježava i okrepljuje, pomaže protiv bolova i visoke temperature.

Istraživanja su pokazala da kadulja može sniziti razinu glukoze u krvi što je čini korisnom kod dijabetesa.Kadulja je odlično sredstvo za pročišćivanje krvi i izbacivanje sluzi iz  organizma. Ona jača krvožilni sustav, stimulira cirkulaciju, djeluje protiv krvarenja i upala.

Nedavno se pokazalo i da kadulja poboljšava pamćenje i djeluje protiv Alzheimerove bolesti.

Zbog svojeg jakog antiseptičkog djelovanja koristi  se u liječenju afti, neugodnog zadaha iz usta, problema s grlom i krajnicima, karijesa  i zagnojenja desni. Ako imate takvih problema – grgljajte čaj od kadulje.

Kadulja je čudesna biljka koja…
  • ima antibakterijsko, antigljivično i antiseptičko djelovanje
  • pročišćava krv
  • ublažava depresiju i stres
  • snižava temperaturu i djeluje protiv bolova
  • smanjuje razinu šećera u krvi
  • pomaže kod krvarenja i upala
  • regulira rad crijeva i želuca
  • pomaže kod migrene i reume

Ova biljka gorka okusa pomaže kod raznih ženskih tegoba, od menstrualnih bolova, grčeva i PMS-a do valunga, zatim kod upale crijeva i bolesti želuca, žuči i mokraćnih kanala.

Kadulja djeluje protiv učestalih povraćanja i proljeva, a bolje nego bilo koja druga biljka pomaže radu crijeva i želuca.

Povoljno djeluje na ženske tegobe. Poboljšava tonus rodnice, djeluje antigljivično, pomaže kod reguliranja menstruacije, uspostavlja hormonalnu ravnotežu i sprječava tegobe menopauze.

Kadulja pomaže radu bubrega i sprječava nastanak edema.

Ova biljka također ima svoje mjesto i u kozmetici, pa tako predstavlja odlično  sredstvo za potamnjivanje kose i prikrivanje sijede kose.

Uzgoj i primjena kadulje

Postoji mnogo vrsta kadulje, no u liječenju se koristi samo takozvana ljekovita kadulja – salvia officinalis. To je biljka koja raste pod mediteranskim podnebljem, ali se bez problema može uzgajati u lončanicama.

Kadulja voli suhu i sunčanu klimu pa ju treba smjestiti na najtoplije i najsunčanije mjesto. Najbolje uspijeva u siromašnom, pjeskovitom i slabo hranjivom tlu. Listovi kadulje se beru u proljeće ili ljeto i suše se u hladu. Kadulja se može koristiti u obliku čaja, ulja, naljeva, uvaraka, vina, losiona i tinktura. Koristi se i u kuhinji kao začin kod pripreme umaka, juha i jela od povrća.

Kadulja se može koristiti u obliku čaja, ulja, naljeva, uvaraka, vina, losiona i tinktura.

Čaj od kadulje

Čaj od kadulje se priprema tako da se 1-2 žličice kadulje prelije s 2 dcl vruće vode i pusti da odstoji 10 minuta. Čaj je poprilično jakog okusa i može biti  neugodan za piti.

Ulje od kadulje

Ulje od kadulje možete pripremiti tako da namočite punu šaku suhih cvjetova kadulje u litru kvalitetnog maslinovog ulja i ostavite na suncu mjesec dana. Procijedite i koristite za masažu kod probavnih tegoba i reume.

Kaduljino ulje se može koristiti i u terapiji inhalacijom – za smirenje, poboljšanje pamćenja i koncentracije te kod gripe i prehlade.

Malu količinu ulja kadulja promiješajte s baznim uljem i koristite lokalno kod neplodnosti, problema u menopauzi, za prevenciju infekcija urinarnog trakta,  za opuštanje mišića i ukočenog vrata.

Ulje kadulje blagotvorno djeluje kod proširenih pora, zacjeljivanja rana, psorijaze, dermatitisa i čireva.

Kaduljino ulje je najbolje kombinirati s uljem ružmarina, lavande, limuna i bergamota.

Napomena!

Ne preporučuje se dugotrajno uzimanje visokih doza čaja od kadulje.  Kaduljino ulje je snažnog djelovanja, zbog čega se mora oprezno koristiti jer može biti toksično.

Kadulja se ne preporučuje  trudnicama, osobama sklonima epileptičnim napadajima, osobama s visokim tlakom te dojiljama zbog mogućnosti manjeg lučenja mlijeka.

Svježi sir s kaduljom

Kadulja je odlična kao začin jer potiče rad probavnog sustava. Isprobajte ovaj recept s kaduljom:

Sastojci:
  • pola šalice svježe kadulje
  • češanj češnjaka
  • 250 g svježeg sira
  • 3 žličice soka limuna
Priprema:

Ubacite kadulju i češnjak u blender i dobro sameljite. Pomiješajte kadulju i češnjak sa sirom i limunovim sokom. Ostavite da odstoji jedan dan u hladnjaku radi boljeg okusa.

Dobar tek!

 

MACERAT OD KADULJE

Iako se najčešće koristi za grgljanje kod gingivitisa, grlobolje i afti te se od nje priprema iznimno cijenjeni med, kadulja ima puno širu primjenu. Od ove aromatične biljke možete lako i jednostavno sami kod kuće pripremiti – ljekoviti macerat.

Taj pripravak može biti vaš prvi izbor, primjerice, u ublažavanju kožnih tegoba i gljivičnih oboljenja, koji su osobito učestali ljeti, kada se pojačano znojite. Maceratom kadulje možete se i masirati, a vaša će koža pritom upiti ljekovite sastojke prisutne u ovoj moćnoj mediteranskoj biljci. Zahvaljujući antioksidativnim tvarima u kadulji, to će dodatno osnažiti vaš imunitet.

Samo iz prirode i hladno prešano!

Za macerat će vam trebati listovi kadulje, kvalitetno hladno prešano ulje i čista staklenka. Kadulju berite za suha i sunčana vremena, u svibnju i lipnju, i to na mjestima koja su udaljena od prometnica i onečišćenja. Listove ostavite da se neko vrijeme suše kako biste izbjegli otpuštanje vlage u maceratu i eventualno kvarenje.

Kad je riječ o baznom ulju kojim ćete preliti kadulju, birajte samo kvalitetno, hladno prešano maslinovo, suncokretovo, bademovo ili kokosovo ulje.

Macerati svoju ljekovitost mogu zahvaliti svojstvu ulja da ekstrahira, odnosno izvuče iz biljke njezine ljekovite tvari, koje onda ostaju u ulju i nakon što se biljka iz njega izvadi.

Macerat od kadulje – RECEPT

Sastojci:
  • nasjeckani listovi kadulje
  • hladno prešano ulje (maslinovo, bademovo, kokosovo ili suncokretovo)
  • čista staklenka
Izrada:

Čistu staklenku dopola napunite nasjeckanim listovima kadulje pa do vrha nalijte hladno prešano ulje. Važno je da je kadulja potpuno potopljena u ulju.

Staklenku zatvorite i ostavite na suncu mjesec dana. Svaki dan malo je protresite. Nakon mjesec dana vaš će uljni macerat biti spreman za prvu primjenu. Macerat procijedite kroz gazu u drugu čistu staklenku te ga čuvajte na hladnome mjestu.

Ljekovita primjena macerta

Kod gljivičnih infekcija na noktima ili koži

Maceratom od kadulje mažite oboljelo mjesto nekoliko puta dnevno. Macerat može pomoći i kod rana i gnojnih čireva, ali i drugih kožnih oboljenja kod kojih se kadulja također pokazala djelotvornom.

Kao ulje za masažu i jačanje imuniteta

Uljni macerat od kadulje možete nanositi na tijelo te se njime masirati. Na taj način omekšat ćete kožu te će ona postati elastična i zdrava. Usto će i upiti ljekovite tvari iz ulja, što će dodatno osnažiti i vaš imunosni sustav, dajući mu potporu u borbi protiv štetnih bakterija, virusa i gljivica.

Kao pomoć kod oboljenja desni i afti

Uljnim maceratom možete mazati desni ili ga mućkati u ustima.

Kao zaštita od prehlade i grlobolje

Mjesec dana prije sezone prehlade i gripe mažite tijelo uljnim maceratom kadulje. To će vašem organizmu dodatno pomoći u zaštiti od gripe i drugih sezonskih oboljenja.

Također, 10-ak kapi macerata možete pomiješati s 1 žlicom meda pa to konzumirati ujutro natašte ili navečer prije spavanja.

Ideja za poklon

Uljni macerat od kadulje u efektnoj bočici i s natpisom ili prigodnom porukom možete darovati nekoj dragoj osobi.

 

Začinite svoje zdravlje

Uspostavite prirodnu ravnotežu hormona i zaustavite prijevremeno starenje

Imate li više od 40, uvedite u svoj život – kadulju! 

 

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads